Силос та сінаж – цінні різновиди кормів для життєдіяльності сільськогосподарських тварин. Для їх правильного зберігання використовують спеціальні сховища, щоб процес силосування відбувався якісно та без значних втрат.

Для правильної консервації зеленої рослинної маси сховище повинно відповідати певним стандартам і бути правильно вкрите багатошаровою плівкою з усіх боків. Для облаштування надійної споруди фермери дотримуються певної технології. Для початку необхідно визначитися з розмірами ями чи траншеї. Її ємність повинна вмістити достатню кількість корму: наприклад, 1000 м3 зі щільністю трамбування 220 кг сухої речовини (СР) м3 міститься 220 тонн СР, що при вологості кукурудзи під час закладки 65 % становить 628 кг силосу. Корм повинен відбиратися зі сховища з певною швидкістю. З огляду на це розраховуються висота, ширина і довжина траншеї при проектуванні. Швидкість виїмки корму залежить від температури навколишнього середовища, способу відбору корму, показників аеробної стабільності корму і:

Такі вимоги забезпечують стабільну якість корму та кількість відібраного корму. Висота сховища, як правило, становить 2,5–3,5 м.

Під час проєктування силосних ям також потрібно забезпечити умови, у яких після опадів (дощ, сніг) вода не затікала би в сховище. В ідеалі зробити його на височині й ближче до стійла ВРХ або МРХ.

Матеріали, що часто використовуються для конструкції силосної ями:

Ці матеріали можна комбінувати, наприклад використовувати для стін збірні залізобетонні-конструкції, а дно реалізувати монолітним залізобетоном.

Після готовності сховища воно може бути заповнене подрібненою зеленою масою, яку в процесі укладання необхідно буде ретельно утрамбовувати. Герметизація поверхні проводиться з використанням спеціальної силосної плівки, зверху на неї розміщується вантаж (мішки з гравієм або шини).

Головне, не допустити проникнення води та повітря всередину сховища для забезпечення оптимальної герметизації корму.

Будівництво силосних траншей

Для отримання силосу високої якості у великих обсягах для господарства створюють спеціальний проєкт для будівництва високоміцної та захищеної споруди. Міцні та герметичні силосні траншеї прослужать довгі роки, забезпечуючи оптимальні умови для надійного захисту корму.

Види силососховищ:

Вибір виду силососховища залежить від норм технологічного проєктування, від ємності, розмірів та інших індивідуальних параметрів. Споруди поділяються на кілька класів, які позначає організація, що проєктує конструкцію. Професійна споруда має відповідати санітарним та протипожежним вимогам, бути з упорядкованими майданчиками для будівництва згідно з плануванням та відповідним покриттям на під’їздах.

Відстань від сховища до інших будівель тваринницьких та птахівницьких ферм не нормується, при цьому відстань до збирачів має бути не менше 10 м. При проєктуванні комплексних рішень враховуються всі споруди на території ферм та узгоджуються безпечна та зручна відстань до них силосних траншей. Самі ж траншеї, як правило, проєктуються прямокутної форми з поздовжніми стінами, днищем і пандусами. Стіни можуть бути вертикальні або із зовнішнім нахилом (для зменшення тиску ґрунту для заглиблених та напівзаглиблених споруд). Для наземних траншей нахил стін приймається до 1:10. Дно повинно мати невеликий нахил не менше 0,01 у бік приямків та отворів для відведення зайвого силосного соку. Пандуси повинні мати тверде покриття для в’їзду та виїзду спецтранспорту. Для відведення зі сховища зайвого силосного соку передбачаються спеціальні пристрої у вигляді отворів у стінах чи дренажних коробів.

Для будівництва якісного силосного сховища рекомендується застосовувати переважно місцеві будівельні матеріали та монолітні конструкції. Це дозволить у майбутньому уникнути проблем із силосною ямою та нестачею необхідної сировини для реконструкції споруди.

Перед початком усіх робіт територію під сховище необхідно вирівняти. Після цього здійснюється виїмка та підсипка, трамбування ґрунту. У разі використання для стін збірних залізобетонних конструкцій їх розміщують перед заливкою дна споруди.

Далі проводиться гідроізоляція плівкою, армування площі чи заливання бетону з дотриманням відстаней у компенсаційних швах.

Рекомендовані матеріали та конструкції для силосного сховища з терміном служби до 20 років:

Фундамент та підземна частина стінВикористовується залізобетон проєктної марки на стиск не нижче 200 або бутобетон
СтіниЗалізобетон проєктної марки не нижче 200, кладки з бетонних блоків, каміння, глиняної звичайної цегли, бутобетону з бутового каменю марки не нижче 200
Днище та пандусиЗалізобетон та важкий бетон проєктної марки не нижче 200, бетон марки 150 із захисним шаром із асфальтобетону товщиною не менше 25 мм, бітумобетон з товщиною шару 50—70 мм
ПокриттяПрофесійні силосні плівки, навіси та дахи з місцевих будівельних матеріалів

Під час будівництва використовуються матеріали та конструкції з терміном служби до 20-30 років. До них відноситься морозостійка та кислототривка сировина. Застосовуються спеціальні будівельні розчини для силососховищ.

Внутрішні поверхні силососховища повинні бути рівними і гладкими, мати поєднання, яке легко піддається очищенню. Навколо траншеї розміщуються огороджувальні конструкції з оздоблювальним покриттям для захисту від кислот та вологи.

Укриття силосних траншей

Для роботи з консервованим кормом необхідно ретельно вкрити дно, стіни та верх сховища професійними силосними плівками. Для цього використовують комплексні матеріали з бічних плівок, укладальних, вакуумних і чорно-білих захисних матеріалів для накриття. Такий комплекс захисту дозволяє створити максимально вигідні умови для правильної ферментації силосу, мінімізувати втрати, запобігти розвитку шкідливих мікроорганізмів та забезпечити тривале зберігання корму.

Багато великих господарств України вибирають продукцію Siloflex для якісного укриття силососховищ. Це зовнішня, підкладкова та бічна плівки для повноцінної герметизації корму. Продукція сертифікована та відповідає європейським стандартам якості, виготовлена з високоякісних та безпечних компонентів, рентабельна за ціною та зручна в роботі.

Використовуючи правильну технологію укриття та якісний матеріал, можна досягти успішних результатів щодо збереження поживності силосу.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *