У сучасному світі кукурудза є найважливішою та високопродуктивною рослиною. Вона виробляє за короткий час більшу кількість органічної речовини, ніж інші зернові культури. Її вирощують для отримання зерна та силосу у величезних масштабах. Лише в ЄС у період 2020/2021 рр. було вироблено 1206 млн тонн кукурудзи, в Україні – 40 млн тонн. У нас ця культура за обсягами виробництва перевищила пшеницю. Саме цінні властивості цієї рослини зумовлюють такий великий попит на неї у всьому світі. Україна посідає шосте місце у світі за кількістю кукурудзи.

Крім зерна у цієї культури утворюється безліч інших корисних залишків: листя, стебла, качани та обгортки. Їх часто залишають у полі як органічне добриво.

Урожайність кукурудзи значно зросла за останні десятиліття. Це пов’язано з розвитком аграрної науки та використанням гібридів за допомогою біотехнологій. Економічну ефективність для фермерів має саме зерно, але при цьому кількість залишків від цієї рослини дозволяє задуматися над використанням їх не тільки як добрива. Частково зібравши з поля суху біомасу, її можна використовувати у сфері енергетики для біопалива в Україні. Сучасні технології та завдання у сільському господарстві передбачають значний розвиток цього напряму.

Для підтримки якості ґрунту частина біомаси має залишитися в полі. Кількість біомаси, яку можна зібрати з поля, становить від 25 до 75 % (у середньому близько 40 %) і розраховується індивідуально, оскільки залежить від безлічі факторів: сорту рослин, урожайності, стану ґрунту, методів агротехніки, кліматичних умов. У науковій літературі наводяться приклади розрахунків співвідношення залишків кукурудзи в т/га сухої речовини (R ) та врожаю зерна (Y). В Україні в середньому R/Y = 1.3, урожайність кукурудзи за 2017-2022 рр. в середньому 7 т/га.

Якщо порівнювати за теплотворною здатністю (МДж/кг), у кукурудзяних залишків вона практично однаковаі з соломою, яка популярніша в господарствах як паливо для сушіння зерна. Кількість вологи має величезний вплив на теплотворну здатність, наприклад, 14 МДж/кг — при вологості 15 % і 10 МДж/кг — при вологості 30 %. Тут проявляється мінус кукурудзи, якщо порівняти з соломою: кукурудза збирається в більш нестабільних погодних умовах (вересень-листопад), її складніше зібрати сухою. Кукурудза може мати зольність від 4 % до 12 %, яка залежить від способу підбору маси. У соломи цей показник стабільніший і становить 4-6 %.

Чотири типи технологічних схем зі збирання залишків кукурудзи для її тюкування:

1. Однопрохідна — до комбайна приєднують прес-підбирач для формування тюків одночасно з обмолотом зерна.

2. Двопрохідна — комбайн зі жниваркою утворюють кукурудзяний валок, який пресується прес-підбирачем, встановленим на трактор.

3. Трипрохідна — комбайн, трактор з мульчувачем і трактор із прес-підбирачем (рулонний).

4. Багатопрохідна — комбайн, трактор із мульчувачем, трактор із граблями та трактор із прес-підбирачем.

Враховуючи особливості локації, багатопрохідна схема дає приблизно 8-12 % зольності, однопрохідна — менше 4 %. Це пов’язано з тим, наскільки біомаса контактує з ґрунтом, утворюючи тюк. Найбільш популярний спосіб збирання в Європі — використання комбайна з кукурудзяною жниваркою. Усі необхідні роботи здійснюються одразу в полі, що економічно вигідно. Маса підбирається вже після збирання зерна за допомогою наявної техніки, що дозволяє не затягувати процес збиральної кампанії. Пресування безпосередньо в полі знижує витрати на транспортування та зменшує площу для зберігання.

Тюкування кукурудзи: особливості та переваги

Підбір подрібненої маси на полі здійснюється за допомогою рулонних чи прямокутних великих прес-підбирачів. Перші мають перевагу за рахунок простоти в обслуговуванні та більш поширені. Вони кріпляться до трактора з валом відбору потужністю до 75 к.с. і для великих обсягів — 120 к.с. Рулонні прес-підбирачі з високою щільністю пресування можуть утворювати на виході рулони щільністю 160 кг/м3. У цьому випадку доцільно використовувати сінов’язальну сітку як пакувальний матеріал із зусиллям на розрив не менше 270 кг.

Прямокутні великі прес-підбирачі потребують потужніших тракторів від 180 к.с. Такі агрегати можуть робити тюки щільністю до 197 кг/м3 з використанням шпагату як пакувального матеріалу з більшою силою на розрив.

Маса кукурудзи, що підбирається, грубіша і важча, ніж соломи, тому потрібно використовувати прес-підбирачі, пристосовані до роботи у важких умовах.

Пакувальні матеріали від Манупакеджинг дозволяють максимально ефективно обмотувати тюки та утримувати пресовану масу протягом довгого часу. Сінов’язальна сітка для рулонних прес-підбирачів або сінов’язальний шпагат для прямокутних великих прес-підбирачів забезпечить необхідний результат і гарантує стабільну якість пакування. Це високоміцні та безпечні матеріали європейської якості.

Такі тюки можуть зберігатися досить довго (протягом року). Їх можна спалювати як цілими (у спеціальних котлах), так і використовувати як матеріал для подальшої переробки, наприклад виробництва брикетів і пелет.

Використовуючи високоякісний матеріал від Манупакеджинг, можна досягти максимально ефективних результатів для високошвидкісної обмотки та безпечного зберігання продукції. Отримайте безкоштовну консультацію та детальну інформацію про продукцію Манупакеджинг. Компанія займається оптовим продажем пакувальних матеріалів європейської якості.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *