Продуктивність і здоров’я великої рогатої худоби (ВРХ) безпосередньо залежать від харчування. Тому важливо вчасно заготовити на зиму якісні й поживні корми, які будуть містити максимум корисних речовин.

Зерносінаж — один із видів соковитого корму. Це скошені зернові зі стеблами у фазі молочно-воскової стиглості. Його енергетична цінність буде залежати від виду культур, що в нього входять, а також від висоти зрізу. Раннє збирання дозволяє вчасно посіяти наступні культури, наприклад, після овесу чи ячменю посіяти ріпак, кукурудзу. Для підвищення кормової цінності використовують зерносуміші, наприклад овес/ячмінь/грох.

У цілому раннє збирання зернових для заготівлі зерносінажу дає такі вигоди:

Щоб зерносінаж мав якомога більше поживних і корисних для ВРХ речовин, починати скошувати слід в кінці фази молочної стиглості, щоб збирати основну масу на початку фази воскової стиглості. За системою ВВСН або ДК (десятинний код) це фази 75–77. У цей час починає відмирати коренева система і припиняється надходження поживних речовин у рослини. Важливо зловити момент, коли ще не загрубіла вегетативна маса. Це забезпечить хороше поїдання корму. 

Зверніть увагу на висоту зрізу рослини. У нижній частині стебла розташовується клітковина з небажаною мікрофлорою, що важко перетравлюється великою рогатою худобою. Технологи рекомендують скошувати зернові для корму на висоті стебла 10-12 см, на практиці краще не нижче 15–30 см. У випадку з пшеницею і тритикале висоту зрізу можна збільшити. Це скоригує кількість соломи й підвищить вміст енергії й поживних речовин.

Зберігання кормів

Для зберігання заготовлених кормів використовують такі методи: 

У разі консервації корму в силососховище зелену масу підбирають та подрібнюють за допомогою комбайна, під час збору вноситься інокулянт (закваска), далі масу транспортують на місце зберігання. Зерносуміш пошарово трамбують у сховище за допомогою колісної техніки й після його заповнення герметизують. Рекомендується користоватися спеціалізованими плівками Siloflex, виготовленими для вкриття сінажу та силосу.

Також зерносінаж може бути запакований у полімерні рукави. Зелена маса після збору та подрібнення комбайном доставляється з поля до місця зберігання, де спеціальною машиною корм пакують (з ущільненням) у рукав. Мінусом тут може бути те, що потрібно або мати таку спеціалізовану машину, а вона досить дорога, або користуватися послугами пакування.

Перспективним варіантом є заготівля зерносінажу за допомогою прес-підбирача з подрібненням. Спресовані підбирачем тюки запаковуються за допомогою сітки для тюкування. Далі на місці зберігання корму або безпосередньо в полі рулони герметизують за допомогою обмотування в агростретч-плівку. Також існують прес-підбирачі з функцією обмотування плівкою. Такий метод дозволяє використовувати техніку, наявну в господарстві, задіювати менше людей і може використовуватись для часткового збору врожаю. До того ж обмотувач в плівку, якщо порівняти з пакувальною машиною зеленої маси в рукави, коштує в рази дешевше,  прес-підбирач, як правило, у господарстві вже є. При цьому вартість розхідних матеріалів, тобто плівки для пакування 1 т продукції, буде вищою, ніж вартість рукавів. 

Як зберігати зерносінаж, кожен фермер вибирає для себе сам, враховуючи всі витрати (на збір, транспортування, трамбовку та пакування). 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *