Взимку відсутність корму може стати дуже великою проблемою для будь-якого господарства, яке займається розведенням тварин. Купівля корму на кілька місяців на велику череду вкрай затратна. Саме тому власники ферм та їхні технологи стурбовані питанням кормозаготівлі. У різних регіонах час для цього активного періоду може відрізнятися. Також він сильно залежать від того, які трави, зернові та інші види кормів для ВРХ доступні в регіоні.

Грубі корми

Сіно й солома — грубий корм для ВРХ. Їх доцільніше транспортувати та зберігати в тюках, пакуючи шпагатом або сінов’язальною сіткою. Тут ми писали, у чому різниця між шпагатом та сіткою для круглих тюків.

Такий корм багато десятиліть пакують у шпагат, але набагато краще і надійніше – тюкування в круглі рулони за допомогою сіновязальної сітки. Тут ми писали чому.

Найчастіше сіно та солому фермерські господарства заготовляють самостійно з розрахунку поголів’я худоби та норм споживання. Ці корми справді важливі в раціоні тварин.

Наприклад, корові в невеликому господарстві на стійловий період (215–230 днів, з жовтня по травень) необхідно в середньому 3 т сіна, а козі — 300–400 кг. Під час розрахунку фермеру слід враховувати приплід: якщо корові треба буде отелиться, це +40 % до маси кормозаготівлі у вигляді сіна, і якщо вже є теля до 1 року, тоді +70 % до розрахованої маси на одну тварину.

Під час покупки сіна або соломи обов’язково слід зважувати тюки, а не платити за штуку, тому що залежно від якості тюкування та складу упакованих трав вага може змінюватись від 230 до 350 кг. Більше про зважування тюків сіна ми писали тут.

На заготівлю 1 кг сіна необхідно 3-4 кг скошеної трави, а також час або спеціальне обладнання для просушування до потрібної вологості перед пакуванням у сінов’язальну сітку.

Соковиті корми

Зелені корми – найбільш поживні та смачні для тварин. Вони найкраще поїдаються, є дуже поживними та легко перетравлюються. Зелений корм збільшує продуктивність та сприяє кращому відтворенню стада. Він містить практично всі вітаміни та поживні речовини, які необхідні тваринам. Особливо це добре для молочної худоби. Якщо ферма використовує пасовищний метод утримання саме влітку, коли тварини отримують переважно такий корм, вони дають найбільші норми річного надою.

Для великих господарств частіше пасовищний метод недоступний і зручнішою є заготівля зелених кормів у вигляді сінажу у спеціальних сховищах або пакування в сінов’язальну сітку з подальшим транспортуванням на ферму. Герметизація пакунка сінажу проводиться за допомогою спеціальної стретч-плівки.

Сінаж — це своєрідна “проміжна ланка” між сіном і силосом. Спочатку трави скошують, потім трохи підв’ялюють перед пакуванням. Зазвичай цей процес займає 1-2 дні.

Вологість сінажу становить 50-60 %, а консервування корму відбувається завдяки фізіологічній сухості довкілля, тобто завдяки природному процесу в’ялення. Кормова цінність практично дорівнює зеленим свіжим кормам, у сінажі зберігається багато корисних поживних речовин, включаючи цукор та протеїн. Тварини із задоволенням вживають у їжу цей корм.

Цінність соковитих кормів визначається складом трав. Найбільш високопоживні бобові та злакові трави. Вони містять більше білка, вітамінів та мінеральних речовин. Водночас якість також сильно залежатиме від часу скошування.

Кормова цінність соковитих кормів змінюється з віком рослин: у міру старіння в них підвищується вміст клітковини. Чим більше клітковини, тим нижче перетравність поживних речовин корму і тим гірше поїдання трави тваринами. Тому збирання зелених кормів необхідно проводити в найбільш оптимальні фази життя рослин: сіяні злакові багаторічні та однорічні трави — не пізніше початку фази колосіння; сіяні бобові багаторічні та однорічні трави (крім люцерни) — не пізніше початку цвітіння багаторічних, початку утворення бобів у нижніх 2-3 однорічних ярусах; люцерну — не пізніше бутонізації.

Багато господарств готують на зиму корм із зерносінажу. Ми писали докладніше про це в цій статті. Для пакування подібного виду корму сінов’язальна сітка підходить набагато краще, ніж шпагат, тому що зберігає більше зерен завдяки більшій щільності трамбування трави та більшої частоти ниток.

З метою збільшення продуктивності кожне господарство має прагнути до найбільш повного забезпечення тварин якісними і поживними кормами. Ми будемо раді допомогти фермерським господарствам, запропонувавши для їх заготівлі якісну сіновязальну сітку ManuAgri. Ми також підготували для вас рекомендації щодо кількості обертів сіткою навколо пакунка залежно від культури для якісного та надійного зберігання.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *